PRÁCE S TABULKOU

Tabulka evidence je připravena pro uživatele MawisGeodataManagement tak, aby s ní mohl co nejlépe a nejjednodušeji pracovat.

Rozložení a velikost tabulky

Uživatel si může jednoduše upravit rozložení a velikost tabulky a to roztažením pracovního panelu (tažením za hranu panelu - více v kapitole 1.1. OBECNÉ OVLÁDÁNÍ APLIKACE) a také roztažením/zúžením samotných sloupců tabulky, případně přeskládáním pořadí sloupců tabulky.

Šířka sloupce tabulky lze nastavit stisknutím levého tlačítka myši a tažením za hranici sloupce v hlavičce tabulky. Přesunutí pořadí sloupce lze provést stisknutím levého tlačítka myši a tažením sloupce do strany.

Nastavení šířky a pořadí sloupců se ukládají v mezipaměti prohlížeče, takže zůstanou dostupné i v případě přepnutí do jiného modulu (např. do Organizéru vrstev) a návratu zpět.

Tabulka a formulář

Pokud uživateli nevyhovuje práce s celou tabulkou, v aplikaci existuje možnost přepnout pohled do formuláře, který zobrazuje pouze jeden záznam prvku, za pomoci tlačítka nalevo v tabulce.

Mezi buňkami tabulky se lze pohybovat dvěma způsoby:

  1. za pomoci myši - kliknutím na buňku se zaktivní uživatelem vybraná buňka
  2. šipkami klávesnice - stisknutím šipek klávesnice se vybraná buňka posouvá ve zvoleném směru

Editace

Za předpokladu, že přihlášený uživatel má roli "Editor", a záznamy tabulky jsou nastaveny jako editovatelné, je možné v tabulce záznamy editovat. Dvojklikem na buňku nebo stisknutím klávesy "ENTER" se buňka aktivuje k editaci (podobně jako v MS Excel). Následně může uživatel obsah buňky tabulky přepsat. Typ editace záleží na datovém typu sloupce. Například u datového typu "Datum" se uživateli nabízí výběr datumu z kalendáře. U textových polí může uživatel rovnou psát text a u číselníkových hodnot se nabízí možnosti v roletce.

Po provedení editace je potřeba změnu potvrdit klávesou "Enter" nebo jednoduchým kliknutím mimo editovanou buňku. Kdyby se uživatel pokoušel do buňky zapsat nepovolenou hodnotu, tak se buňka zvýrazní červenou barvou. V takovém případě se po kliknutí mimo editovanou buňku hodnota záznamu vrátí na původní hodnotu.

Datové typy sloupců jsou znázorněny před názvem sloupce v hlavičce tabulky.

Výběr a zvýraznění prvků

Při najetí myši na řádek v tabulce dochází ke zvýraznění řádku a ke zvýraznění prvku v mapovém okně. Stejný efekt funguje i při přejetí myši přes prvek v mapě.

Práce se soubory Za předpokladu, že v tabulce existuje sloupec pro nahrávání souboru lze k jednotlivým záznamům tabulky nahrát/stáhnout/odstranit a prohlížet soubory. Kliknutím na soubor nebo dvojklikem do pole se v Zobrazovacím panelu otevře Galerie souborů a v ní je možné tyto operace provádět.

Jednoduchým kliknutím do pole v tabulce se rovnou otevře Prohlížeč souborů, kde je opět možné zvolit soubor k nahrání. Maximální velikost souboru je 20 Mb.